top of page
izka-004.jpg
İzmir: Hakkımızda

Ege'nin İncisi Güzel İzmir

Ege Denizi’nin kıyısında, Anadolu Yarımadası’nın batısında konumlanan İzmir ülkemizin 3. büyük kenti olmasının yanı sıra sanayi üretimindeki ve istihdamdaki büyük payı ve sunduğu yaşam kalitesiyle yaşanabilir şehirlerin başında geliyor. 2020 itibarıyla 4 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan İzmir, genç çehresiyle sadece Ege’nin değil, ülkemizin de en üretken ve hayat dolu şehirlerinden biri.

Akdeniz iklimine sahip olması nedeniyle yılın büyük kısmını güneşli geçiren İzmir’de yaz mevsimi sıcak, kışlar ise ılık geçiyor. 629 km’lik kıyı şeridinde onlarca mavi bayraklı plajı barındıran İzmir, mavinin her tonunu keşfedebileceğiniz berrak denizi ve her türlü su sporunu yapabileceğiniz popüler tatil beldeleriyle deniz, güneş, kum tatili dendiğinde akla gelen ilk şehirlerden.

İzmir: Video
izmir6_s.jpg

8.500 Yıllık Tarihin Zenginliğiyle Dolu İzmir

İzmir doğal güzelliklerinin yanı sıra tarih ve arkeoloji meraklıları için de keşfedilmeye değer yerlerin başında geliyor. 8.500 yıl boyunca Perslerden Antik Yunanlara, Romalılardan Osmanlılara farklı kültürlere ev sahipliği yapması nedeniyle İzmir, tamamını gezmeye günlerin yetmeyeceği tarihi değerleri bir arada sunuyor.

Farklı kültürlerden miras cami, kilise ve sinagoglarıyla inanç turizminin, başta Türkiye’nin en büyük fuarı unvanına sahip İzmir Enternasyonel Fuarı’yla fuarcılık ve kongre turizminin başlıca adreslerinden biri olan İzmir; 3. büyük kruvaziyer limanı ile de ülkemizin yüzü en dışa dönük şehirlerinden biri. Çok yönlü turizm merkezlerinden biri olan İzmir doğal kaynakları, her geçen gün gelişen modern tesisleriyle sağlık turizminde de adından söz ettirerek her yıl yurt içinden ve yurt dışından ziyaretçi alıyor.

İzmir: Biz Kimiz?

Yaşanacak Şehir İzmir

İklimi gibi sıcak insanlara sahip İzmir’de sosyal yaşam da oldukça hareketli. Genellikle yaşamın dışarda aktığı İzmir’de farklı kültür sanat etkinlikleri arasında seçim yaparak gününüzü farklılaştırabilir, parklarda veya ormanlarda doğayla iç içe zaman geçirebilirsiniz. Geçmişten günümüze ticaretin merkezlerinden biri olan İzmir’in alışveriş meraklıları için de renkli bir yer olduğunu belirtmek isteriz. Dilerseniz tarihi çarşılarda gezerek sevdiklerinize şehirle özdeşleşmiş hediyeler seçebilir, dilerseniz alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markalara ulaşabilirsiniz.

Turkuaz renkli denizi, altın rengindeki kumsalları, birbirinden güzel koyları, şifalı suları, görenleri hayran bırakan doğası, renkli gece hayatı, adrenalin tutkunlarının favorisi spor aktivitelerine elverişli yapısıyla İzmir kıyıları herkesin kalbini çalar.

İzmir: Video

Yatırımın Gözde Kenti İzmir

Liman kenti olmasının yanında, hammadde kaynakları, nitelikli işgücü ve ulaşım olanaklarının genişliği, sanayinin gelişmesine olanak vererek İzmir’i bölgenin ticaret merkezi konumuna getirmiş durumda. Sanayi sektöründe üretilen mallar, dünya standartları ölçüsünde kaliteye sahip.


İzmir’deki organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve teknoloji geliştirme bölgesi yatırımcılara bir çok olanak tanımaktadır. Türkiye’nin en yüksek ticaret hacmine sahip birinci sıradaki serbest bölgesi  Ege Serbest Bölgesi İzmir’dedir. İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi bilişim ve yüksek teknoloji (hi-tech) yatırımları için avantajlar sunmaktadır.

Son yıllarda şehrin cazip yatırım fırsatları, yüksek yaşam kalitesi, kalifiye iş gücünün aradığı konforlu şehir hayatı yazılım şirketlerinin odağı haline gelmesini sağlamıştır. Yükselen sektörler arasında yer alan yazılım ve bilişim sanayinde yüksek teknolojili ürünler üretilmekte ve ağırlıkla ihracatı gerçekleştirilmektedir.

İzmir: Metin
İzmir: Pro Gallery
manzaram.jpg

İZKA'dan bir İzmir Albümü: Manzaram İzmir

İzmir Kalkınma Ajansı, bilgi ve belge niteliği taşıyan fotoğraf arşivlerini, çağdaş fotoğraf sanatçılarının eserleriyle harmanlayan bu özenli yayınla, şehir fotoğraflarından oluşan albüm geleneğine günümüzden özgün bir katkı sunmuştur.

İzmir: Alıntı

Kaynaklar

İzmir hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz web sitelerinden bazıları:

İzmir Büyükşehir Belediyesi

İzmir Kalkınma Ajansı
Invest in İzmir

Visit İzmir

İzmir Ticaret Odası

İzmir: Liste
bottom of page